DRUKUJ
2018-06-18

Aktualności

2024.10.2024

mapa BTV

W związku z niepokojącą sytuacją epizootyczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie apeluje do hodowców bydła, owiec i kóz o zwracanie szczególnej uwagi na niepokojące objawy występujące u zwierząt oraz bardzo rygorystyczne stosowanie zasad ochrony zwierząt przed chorobą, które zostały opisane pod linkiem 
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-chorobie-niebieskiego-jezyka
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-przezuwaczy-przed-choroba.

Choroba niebieskiego języka występuje aktualnie na terytorium Francji, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Włoch, Andory, Luksemburga. Ryzyko przeniesienia choroby do Polski jest wysokie.

O każdym podejrzeniu wystąpienia choroby należy niezwłocznie poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii, najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne bądź wójta, burmistrza.

 

 

 

2024.08.14

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogadzie przekazuję do wiadomości komunikat GLW oraz GIS w sprawie zwiększonej liczby padnięć dzikich ptaków na terenie Warszawy oraz stwierdzenia obecności materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu.

 

https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Wspolny-Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-I-Glownego-Inspektora-Sanitarnego-dotyczacy-zwiekszonej-liczby-padniec-ptakow-z-rodziny-krukowatych-na-terenie-miasta-stolecznego-Warszawy/idn:2591


 

 

szczepienia koni

 

 

 

wirus WNF

 

 

2024.07.08

W związku z okresem trwających upałów Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Białogardzie przypomina, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o ochronie zwierząt (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1580 z póź. zm.), o obowiązku zapewnienia zwierzętom gospodarskim i domowym ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz stałego dostępu do wody.

·         art. 12 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt– Kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki i właściwych warunków bytowania.

·         art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt– Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

 

 

2023.12.22

Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dla rolników dotyczące przeprowadzania analizy ryzyka dotyczącej zagrożenia wystąpieniem obgryzania ogona u świń oraz stosowania materiałów wzbogacających środowisko.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie informuje o wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii dla rolników dotyczących przeprowadzania analizy ryzyka dotyczącej zagrożenia wystąpieniem obgryzania ogona u świń oraz wytycznych dotyczących stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń.

 

W załączeniu publikujemy:

ulotka -analiza ryzyka

 

ulotka- materiały wzbogacające

 

 

 

 

 

2023.04.24

Plakat "Polska Wieś to przyszłość" w załaczeniu

 

2023.03.09

Informacja o zmianie zasad postępowania ze zwierzętami przemieszczanymi w celach niehandlowych w liczbie do 5 sztuk, towarzyszącymi obywatelom Ukrainy wjeżdżającym z tego kraju do UE przez polską granicę zewnętrzną w związku z trwającym konfliktem militarnym (w załaczeniu) .

2022.09.23

W załaczeniu publikujemy Wytyczne Komisji dotyczące wdrażania systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności obejmujące dobre praktyki higieniczne i procedury oparte na zasadach HACCP, uwzględniając ułatwienia/elastyczność w zakresie wdrażania w niektórych przedsiębiorstwach spożywczych

Celem niniejszych wytycznych jest usprawnienie i zharmonizowanie wdrażania wymogów UE dotyczących dobrych praktyk higienicznych i procedur opartych na zasadach systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (procedur opartych na HACCP) jako części systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności dzięki udostępnieniu praktycznych wskazówek dotyczących:
— odpowiednich przepisów prawnych, powiązań między dobrymi praktykami higienicznymi, programami warunków wstępnych (PRP), operacyjnymi programami warunków wstępnych (OPRP) i procedurami opartymi na HACCP w ramach systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, związków z międzynarodowymi normami i szkoleniami oraz korzystania z wytycznych dotyczących dobrych praktyk higienicznych;
—wdrożenia dobrych praktyk higienicznych, w tym przewidzianej w przepisach unijnych elastyczności zapewnianej niektórym przedsiębiorstwom spożywczym w związku z ich wdrażaniem (załącznik I);
—wdrożenia procedur opartych na HACCP, w tym przewidzianej w przepisach unijnych elastyczności zapewnianej niektórym przedsiębiorstwom spożywczym w związku z ich wdrażaniem (załącznik II);
— audytu systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności (załącznik III).

 

2022.03.21

Uprzejmie informujemy, że:
Pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/ukraina-przemieszczanie-zwierzat-tymczasowa-procedura dostępna jest zaktualizowana Tymczasowa procedura Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postepowania ze zwierzętami towarzyszącymi uchodźcom wjeżdżającym z Ukrainy do UE przez polską granicę zewnętrzną w trakcie trwania konfliktu militarnego  oraz wniosek i pozwolenie w wersji dwujęzycznej – polskiej i angielskiej.  
Ponadto, pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/informacje-dla-podroznych-z-ukrainy-nie-posiadajacych-kompletu-dokumentow-weterynaryjnych dostępne są materiały informacyjne, Wytyczne GLW w sprawie tymczasowych procedur dla niespełniających wymagań UE psów/kotów/fretek towarzyszących uchodźcom z terenu Ukrainy i wprowadzanych do Polski w liczbie powyżej 5 sztuk oraz Lista zakładów leczniczych dla zwierząt i innych punktów, w których można dokonać czipowania i szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, kotów i fretek przemieszczonych na terytorium RP z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.

 

 

2021.12.07

Informujemy , iż w dniach 24 grudnia 2021r. oraz 07 stycznia 2022r. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białogardzie będzie nieczynny. Zarządzenie w sprawie publikujemy poniżej.

2021.11.02.

Zamieszczamy ogłoszenie o potrzebie wyznaczeń lekarzy weterynarii urzędowych w roku 2022.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 30 listopada 2021r.

 

2021.08.16

Poniżej publikujemy link do materiałów opracowanych przez EFSA w ramach akcji "#Stop ASF"

www.efsa.europa.eu/StopASF/#/pl/

 

W załaczeniu publikujemy Zarządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w dniu 24 grudnia 2020 r.

 

 

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie

z dnia 01.04.2020r.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (poz. 568), weszły w życie zapisy art. 15 zzs w poniższym brzmieniu:

Art. 15zzs. 1. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu CO-VID bieg terminów procesowych i sądowych w:

1) postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych,

2) postępowaniach egzekucyjnych,

3) postępowaniach karnych,

4) postępowaniach karnych skarbowych,

5) postępowaniach w sprawach o wykroczenia,

6) postępowaniach administracyjnych,

7) postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,

8) kontrolach celno-skarbowych,

9) postępowaniach w sprawach, o których mowa w art. 15f ust. 9 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284),

10) innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw

– nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

2. Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów, o których mowa w ust. 1, nie dotyczy terminów w rozpoznawanych przez sądy sprawach wskazanych w art. 14a ust. 4 i 5, terminów w sprawach wyboru lub powołania organów, których kadencje są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, terminów wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego oraz terminów w sprawach wniosków i pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego.

3. Wstrzymanie i zawieszenie biegu terminów, o których mowa w ust. 1, nie dotyczy kontroli i postępowań wskazanych odpowiednio w dziale V rozdziale 3 oddziale 3 oraz dziale VI rozdziale 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. Prezes Krajowej Izby Odwoławczej, w porozumieniu z Prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, może określić, w drodze zarządzenia szczegółowe warunki organizacji pracy Krajowej Izby Odwoławczej związane z zapewnieniem prawidłowego toku jej urzędowania oraz sto-sowane środki zapewniające bezpieczeństwo, mając na względzie konieczność podejmowania działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

4. W okresie, o którym mowa w ust. 1, strona, uczestnik postępowania, kontrolowany i ich kontrahent oraz organ, do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska w trybie art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, są obowiązani, na żądanie organu, sądu lub podmiotu, prowadzących odpowiednio postępowanie lub kontrolę, w wyznaczonym przez nich terminie, do dokonania czynności określonej w tym żądaniu, jeżeli:

1) wymaga tego interes publiczny lub ważny interes strony albo kontrolowanego – w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 7– 9;

2) niepodjęcie czynności mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną – w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, 5, 6 i 10.

5. W żądaniu, o którym mowa w ust. 4, organ, sąd lub podmiot, prowadzące odpowiednio postępowanie lub kontrolę, wskazują przyczyny wystąpienia z żądaniem.

6. W okresie, o którym mowa w ust. 1, nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych, z wyjątkiem rozpraw i posiedzeń jawnych w sprawach określonych w art. 14a ust. 4 i 5.

7. Czynności dokonane w okresie, o którym mowa w ust. 1, w postępowaniach i kontrolach, o których mowa w ust. 1, są skuteczne.

8. Bieg terminu:

1) na milczące załatwienie sprawy,

2) w innej sprawie, w której brak wyrażenia przez organ sprzeciwu, wydania decyzji, postanowienia albo innego rozstrzygnięcia uprawnia stronę lub uczestnika postępowania do podjęcia działania, dokonania czynności albo wpływa na zakres praw i obowiązków strony lub uczestnika postępowania,

3) na wyrażenie przez organ stanowiska albo wydanie interpretacji indywidualnej, z wyjątkiem interpretacji indywidualnej, o której mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa

– nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres, o którym mowa w ust. 1.

9. W okresie, o którym mowa w ust. 1, organ lub podmiot może z urzędu wydać odpowiednio decyzję w całości uwzględniającą żądanie strony lub uczestnika postępowania, zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, wyrazić stanowisko albo wydać interpretację indywidualną.

10. W okresie, o którym mowa w ust. 1:

1) przepisów o bezczynności organów oraz o obowiązku organu i podmiotu, prowadzących odpowiednio po-stępowanie lub kontrolę, do powiadamiania strony lub uczestnika postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie nie stosuje się;

2) organom lub podmiotom prowadzącym odpowiednio postępowanie lub kontrolę nie wymierza się kar, grzywien ani nie zasądza się od nich sum pieniężnych na rzecz skarżących za niewydanie rozstrzygnięć w terminach określonych przepisami prawa.

11. Zaprzestanie czynności przez sąd, organ lub podmiot, prowadzące odpowiednio postępowanie lub kontrolę, w okresie, o którym mowa w ust. 1, nie może być podstawą wywodzenia środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

 

 

Marek St. Kubica

Powiatowy Lekarz Weterynarii

w Białogardzie

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZARZĄDZENIE NR 0112.2.2020

Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie

z dnia 16 marca 2020 roku

o rodzaju i formie wprowadzonych ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białogardzie mających na celu minimalizację zagrożenia epidemicznego.

 

         Na podstawie § 8 ust. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z dnia 13 marca 2020 roku poz . 433) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie podejmuje decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w wykonywaniu zadań przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białogardzie:

§ 1

1.   Sprawy co do zasady załatwiane są przy użyciu dostępnych systemów informatycznych. Wnioski, podania, etc. składa się za pośrednictwem platformy EPUAP, mailowo bądź faxem.

2.   Zawiesza się fizyczne przyjmowanie interesantów z wyłączeniem przyjmowania próbek mięsa do badania laboratoryjnego w kierunku obecności włośni w poniedziałek i czwartek w wyznaczonych godzinach oraz interesantów, którym wyznaczono uprzednio termin spotkania.

3.   Zawiesza się realizację Planu pracy w zakresie planowych kontroli urzędowych z wyłączeniem kontroli mających na celu utrzymania łańcucha dostaw towarów wprowadzanych na rynek znajdujących się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Zarządzenie zostaje umieszczone na stronie internetowej urzędu oraz wywieszone w siedzibie urzędu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie

 

W zwiazku ze stwierdzonymi w pierwszych dniach 2020 r. ogniskami choroby zakaźnej zwierząt  oraz zagrożeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) przypominamy, iż wszystkich posiadaczy drobiu lub innych ptaków obowiązuje:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
                             z dnia 4 kwietnia 2017 r.
w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków
Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1539, z 2015 r. poz. 266 i 470 oraz z 2016 r. poz. 1605) zarządza się, co następuje:

§  1. 

1.  W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

1) zakazuje się:

a) pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
b) wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;

2) nakazuje się:

a) utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,
b) zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
c) utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
d) przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
e) karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
f) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
g) stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
h) stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
i) oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
j) powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
k) dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.

2.  Posiadacz drobiu zawiadamia organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:

1) zwiększonej śmiertelności;
2) znaczącego spadku pobierania paszy i wody;
3) objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
4) duszności;
5) sinicy i wybroczyn;
6) biegunki;
7) nagłego spadku nieśności.
3.  Dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich zgłaszają organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.

Apel do hodowców drobiu

Grypa ptaków H5N8

Zmiana godzin pracy TPDW

W dniu 14 grudnia 2019r. zapraszamy do Urzedu w godzinach od 07:00do 15:00

W dniu 27 grudnia 2019 r. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białogardzie bedzie nieczynny.

Zarządzenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 15.01.2019 r. w sprawie ustalenia harmonogramu egzaminów ze znajomości zagadnień dotyczących wytwarzania pasz leczniczych z produktu pośredniego (szczegóły poniżej)

Poniżej publikujemy pismo Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 22 lutego 2019 r., z którego wynika iż nieczytelny tatuaż u trzody chlewnej może być podstawą do odmowy wydania świadectwa zdrowia. 

Poniżej publikujemy prezentację z dnia 05.09.2019 r. dotyczącą aktualnej sytuacji ASF w Polsce